Årsmøte 12 April - NB Ny dato pga smittesituasjonen.

Postet av Atletklubben Av 1928 den 14. Jan 2021

Kjære alle medlemmer, trenere, støtteapparat og spesielt dere foreldre til spillere i AK28. 

Klubben vår har gjennom mange år vært et samlingspunkt for barn og ungdom. Vi har med tiden fått eget klubbhus, ansatt flere i faste stillinger og forsøkt å balansere tilbud mot etterspørsel fra våre medlemmer. De fleste av oss som legger ned mye arbeid i klubben, gjør dette fortsatt på dugnad fordi vi ønsker å gi noe tilbake til klubben, ha meninger om hvordan klubben bør driftes, mål om hvordan klubben skal bli, eller fordi vi føler eierskap til det klubben er og står for. 
Året 2020 ble annerledes enn det vi alle så for oss. Klubben vår slapp ikke unna turbulensen dette medførte. Til tross for dette har vi i styret og sportslig utvalg (SU) arbeidet hardt med å se fremover, utover Covid-situasjonen vi står i, i dag. Vi ønsker fremover å jobbe med å bygge grunnlaget for årene som kommer, ved å styrke det sportslige tilbudet til trenere og støtteapparat til de yngre lagene. Det vil si at trenere vil få bedre opplæring, kursing og oppfølging, støtteapparatet vil bli bedre og kompensasjonen til trenere vil følge deretter. Dette krever naturligvis store omveltninger både økonomisk og administrativt for klubben. Dette er mål vi har satt oss, så dette skal vi få til! 

I mange år har de samme personene sittet i styret i AK28, frem til for 2-3 år siden hvor både Maren Mykland og jeg kom inn. Nå er vi, igjen, avhengig av friskt blod i styret for å dra den nye klubbvisjonen i havn - for å få til gode sportslige prestasjoner og medlemmer som trives i klubben. 

Vi har i halvvannet år jobbet iherdig med å få vervet inn medlemmer til styret. Dessverre uten særlig hell. Erfaringsmessig har vi sett og opplevd at avstanden mellom styret og medlemmene i klubben er for stor. Vi har per i dag ingen gjenværende foreldre til aktive spillere i styret. 
Denne mailen sendes derfor ut for å forsøke å få nettopp DEG til å melde deg. Vi har altså et sterkt behov for deg i styret; for å hjelpe oss med klubb-utvikling, korte ned på avstanden mellom styret og medlemmer, og å være stemmen til foreldrene i klubben. Du trenger ikke ha erfaring med dette fra før, og vi stiller ingen krav til kompetanse. Vi leter etter deg som ønsker å hjelpe oss med å gi ett godt tilbud tilbake til våre medlemmer. 
I tillegg mangler vi valgkomité for kommende sesong, som vi heller ikke klarte å finne inneværende år. Kan vi finne noen som kunne tenke seg dette, så hadde vi satt stor pris på det. 

Vi håper du føler deg kallet til å hjelpe oss med å hjelpe dere, bygge videre på klubbvisjonen vår og drifte en fantastisk klubb!
Er du usikker på hva det innebærer, betyr eller krever av tid og ressurser, kan du gjerne kontakte meg, eller noen av oss andre i styret, på mail, tlf eller sms for spørsmål. 

Årsmøte er satt til 12. april 2021. Kl: 1800 i klubbhuset. 
Håper vi ses! 


Mvh. 
På vegne av styret i AK28;
Silje Kristine Gumpen 


Leder : Silje Kristine Gumpen 48152449siljegumpen@gmail.com
Daglig leder: Christian Gunnufsen
90050746
cg@ak28.no 
Nestleder: Odd von Porat Fiane

91353467
 odd.fiane@gumpen.no 
SU-representant: Terje Jochumsen
90023319
 terje.jochumsen@moller.no 
  Sekretær:  Maren Hærum Mykland                                                                                                                                                 marenmykland@gmail.com
Kasserer: Knut  Stormyr
90620490
 ks@wme.no 

 

0 Kommentar

Ak 28 avlyser all innendørsaktivitet frem til 18 januar.

Postet av Atletklubben Av 1928 den 4. Jan 2021


Med bakgrunn i de nye nasjonale smitteverntiltakene som kom 3 januar ble all innendørsaktivitet i AK 28 stanset med umiddelbar virkning. Foreløpig fremt til 18 januar.

Les mer om de nasjonale tiltakene her:

Innfører flere nasjonale smitteverntiltak - regjeringen.no 

Info fra NHF her:

Utsetter all innendørsaktivitet | handball.no 
0 Kommentar

Åpner opp for fellestreninger igjen!

Postet av Atletklubben Av 1928 den 30. Apr 2020

Håndball er en lagidrett, og for veldig mange av våre medlemmer er lagfølelsen, den sosiale tilhørigheten og vennskapet utøverne imellom, en viktig faktor for å drive med håndball. Dette er det viktig å ivareta best mulig i denne perioden.

For mange lag og utøvere er det viktigste ikke nødvendigvis hva man trener i disse dager, men at man gjør noe som lag og i fellesskap!

Det er også viktig at utøverne får tilstrekkelig oppfølging fra trenerne sine slik at det ikke trenes for mye, for lite eller med feil teknikk.Retningslinjene fra FHI sier:

 • At man kan være 4 spillere + 1 trener i en gruppe. 
 • Det skal være minst to meters avstand mellom hver person i gruppen.
 • Det skal være minst 10 meters avstand til neste gruppe. 
 • Hver spiller må ha sine egne redskaper, som ikke skal berøres av andre (ball, flaske ++)
 • Man skal ikke kaste ball til hverandre! (Man kan ikke ha målvakt i målet.)

For mange vil dette være nytt, og gamle treningsmaler må skrinlegges. Hvordan og hva kan man gjøre på en håndballtrening, og fortsatt forholde seg til retningslinjene fra FHI, tenker kanskje du? Her har du flere eksempler: 

På kunstgress- eller gressbane

Her kan man trene:

 • Fintetrening
 • Skuddtrening
 • Hurtighetstrening
 • Basistrening
 • Agilitytrening
 • Styrketrening
 • NHF sine teknikkmerker

NHF anbefaler og oppfordrer til å kaste med ulik størrelse og vekt, og ingenting er enklere å tilpasse til dette enn med snø. De som fortsatt har snø, har også uendelig antall baller. Med snø kan man trene:

 • Presisjonskasting på blink
 • Hvem kaster lengst med like store snøballer?
 • Hvem kaster flest snøballer, og treffer flest ganger blink i løpet av ett minutt?

Trening på friidretts- eller løpebane

På en friidrettsbane kan man trene i felleskap, men samtidig med avstand.

 • Sprinttrening
 • Spensttrening
 • Intervalltrening
 • Basistrening

Trening i skog og mark

Bevegelse i ulendt terreng er god trening for rygg, hofter, knær og ankler. Hvis det ikke er tilgang til klubbens baner, eller om det er for mange lag/utøvere der, kan man legge treningen til skog og mark:

 • Fjelltur i grupper på fire og fire med en leder per gruppe
 • Trær kan man øve finter på
 • Fotarbeid: Hvem klarer å berøre flest trær på eksempelvis 20 sekunder? Husk at flere utøvere ikke skal berøre samme tre
 • Er det tilgang på steiner i ulik størrelse og tyngde, kan man trene kast. Å «kaste smutt» er god trening for et godt underarmsskudd! Hvem på laget slår flest smutt? (Å kaste smutt vil si å få steinen til å sprette mange ganger på vannet.)
 • Bruk terrenget til å trene styrke
 • Rebusløp/orienteringsløp/stolpejakt

Hva kan du fylle treningen med?

NHF har samlet en del forslag for deg som er trener. Like mye som landet vårt er langstrakt, like store forskjeller er det mellom lag og innad i lagene i forhold til utgangspunktet spillerne har. Derfor har NHF valgt å ikke lage ett fastspikret program, men kommer i stedet med ulike forslag som du som trener kan benytte og tilpasse til nettopp din gruppe.

Noen lag trener en gang i uken, mens andre trener adskillig mer. Det er et overordnet ønske at trenere i denne perioden planlegger øktene med følgende vekting på innhold:

 • 60 % fysisk trening. Eksempler:

  • Styrke
  • Utholdenhet
  • Balanse og koordinasjon
  • Spenst
  • Håndballfysisk trening

 • 40 % håndballrelatert trening. Eksempler:

  • Kast
  • Skudd
  • Finte
  • Ballbehandling


Følg gjerne DENNE linken og bla nederst på siden, der finner du linker til gode øvelser som kan brukes i disse tider. 

Tekst fra Håndballforbundet0 Kommentar

Send oss ditt bidrag!

Postet av Atletklubben Av 1928 den 29. Mar 2020


I disse tider hvor fellestrening, skole og kamper er frarådet, er vi nysgjerrige på hvordan dere løser den nye hverdagen hjemme. Vi kan kanskje ikke spille sammen i hallen, men - om alle bidrar, så kan vi få til å trene hjemme.. SAMMEN!

Hva er den beste, gøyeste eller vanskeligste håndballrelaterte øvelsen du gjør hjemme i disse dager? Vi putter sammen bidragene deres og poster på vår facebook og hjemmeside, så kan dere alle se hverandre der hjemme og trene sammen. Få tillatelse av en foresatt og kanskje noe hjelp til å filme og send til oss!


Send til:
PM til AK28 på facebook 
Eller mail: Siljegumpen@gmail.com


0 Kommentar

Hummelcup 2020 avlyst

Postet av Atletklubben Av 1928 den 28. Mar 2020


Da er Hummel cup 2020 dessverre avlyst pga situasjonen rundt Korona viruset. AK 28 refunderer 100% av innbetalte påmeldingsavgifter og tjenester. Dere som har betalt vil motta en mail med forespørsel om kontonummer dere ønsker beløpet refundert til.

Vi kommer tilbake med ny turnering 16-18 april 2021!

Da selvfølgelig med de nyhetene vi skulle presentere i år. 2x13 kamper for de eldste, fredagskamper i Gimlehallen og Beach party i Aquarama.

Ta vare på dere selv så sees vi i en hall på andre siden av dette. 


0 Kommentar

Levert av IdrettenOnline